İçeriğe geç

PASLANMAZ ÇELİK NEDİR

PASLANMAZ ÇELİK NEDİR

TANIMI

Paslanmaz çelik, metalürjide çeliğin % 10,5 ile % 11 içeren krom elementi eklenerek elde edilen demir – karbon alaşımı olarak adlandırılır. Krom elementi çeliği paslanmaya karşı koruyan ana bileşendir.

ÖZELLİĞİ

Paslanmaz çelik atmosferde bulunan oksijene maruz kaldığında hemen krom oksit (Cr2O3) pasivasyon tabakası oluşturur. Bu katman gözle görülmeyecek kadar küçüktür.

PASLANMAZ ÇELİK ‘’BACA’’ SİSTEMLERİNDE NASIL KULLANILIR ?

Kalite olarak gaz ile temas olan yüzeylerde 316 L kalite paslanmaz çelik tercih edilir. Türkiye Gaz Dağıtım firmaları tarafından da standart olarak 316 L kalite paslanmaz çelik şartlandırılmıştır.

Sürekli tig kaynak teknolojisi ile birleştirme yapılır. Hiçbir paslanır malzeme ile teması sağlanmamalı, vida ve diğer kaynak türleri etki etmeden imal edilmelidir.

Dış yalıtımı olmayan paslanmaz baca türlerine Tek Cidarlı Paslanmaz Çelik Baca ( Single Wall Chimney System), üzeri taş yünü izolasyon ve de dışı paslanmaz çelik ile kaplı türüne de Çift Cidarlı Paslanmaz Çelik (Double Wall Chimney System) denir.

Üretici firmaların beyanlarına göre Çift cidarlı paslanmaz çelik baca sistemlerinde dış cidar, 304 kalite paslanmaz çelik, 430 kalite paslanmaz çelik ve Alüminyum Gofraj olarak değişkenlik göstermektedir. Kalite olarak en uzun ömürlü 304 kalite paslanmaz çelik tercih edilmektedir.