İçeriğe geç

OTOMASYONLU ÇÖP ŞUTU SİSTEMİ

OTOMASYONLU ÇÖP ŞUTU SİSTEMİ

Günümüzde Otel, avm, konut, iş merkezi, fabrika, restoran, villa vb. tüm yapılarda kullanılan, merdiven hollerinden bir kapak ve kanal vasıtasıyla atıkların atık odasına iletildiği sistemdir. Tüm modellerimiz aksesuarları ile entegre çalışabilmektedir. Bir pano vasıtasıyla tüm sistemi kontrol edebilir ve akıllı bina otomasyonlarından takip edebilirsiniz.

Otomasyonlu sistemlerde;

•Bir kapak açıldığında, diğer katlar kullanıma kapanmaktadır.
•Pano vasıtasıyla kapaklar bakım konumunda kilitlenebilir.
•Opsiyonel olarak, yıkama, fan, fırça, dezenfeksiyon sistemleri eklenebilir.
•Bina otomasyonuna bağlanabilir.

•Elektrik kesintilerinde ve acil durumlarda manuel müdahale fırsatı vardır.

İnterlock Çöp Şutu Kapağı
Kapak, her defasında sadece bir kapağın açılmasına izin veren ve bakım sırasında tüm kapakları kilitleyen elektromekanik kilitleme ve otomasyon sistemine sahiptir.

Her kapağın üzerinde müsait, meşgul, bakım durumunda olup olmadığını gösteren led lambalar bulunmaktadır.

•Ölçüler : 450x480mm Kapak, 590x640mm Çerçeve.
• 240 dakika yangın dayanım Efectis sertifikalı / EEA-1600-0017-REV-EN

Boğazlı Modül
Çöp bacasını kapaklar ile katlara ulaştıran modüldür. Kapaklar boğazlı modüle monte edilir. Boğazlı modül altı sistem özelliklerine göre dizayn edilmiş belirli açısı sayesinde çöplerin kapaktan kanala kolayca atılmasını sağlar. Boğazlı modül ağzı 180mm uzunluğundadır. Boğazın üst kısmında sprinkler ve yıkama nozulu bağlantısı için 1/2” manşon bulunur. Boğaz çevresi dahil olmak üzere tamamı sızdırmaz özellikte kaynaklıdır. Yanlarda ve üstte piston ve düğmeler için ekstra koruma sacları mevcuttur.

Çöp şutunun dış yüzeyi, şut içerisine düşen çöplerden kaynaklanan istenmeyen sesleri gidermek için 1.7 kg/m² oranında ve 2mm kalınlığında ses yalıtım malzemesi ile kaplanır.

TEKNİK DETAYLAR

304 Kalite Paslanmaz Çelik.

Subazlı, çevre dostu ses yalıtım malzemesi.

Mükemmel akustik özellikler

Sıcaklık Dayanımı : +120°C, +160°C / 1 saat

Üst Müdahale Kapağı
Vinçli fırça bulunan tüm sistemlerde kullanılması gerekli, sistem bakım ve arıza durumlarında üst noktadan müdahale amaçlı kullanılan kapaktır.

Üst noktada bulunan vinç sistemi, dozajlama ünitesi, deterjan değişimi, fan, vinç motoru, dozajlama, elektrik müdahalesinde, servis ve bakımlarda kullanılır. Normal kat kapakları ile aynı özelliklerde 240 dakika yangına karşı dayanıklıdır.

Sterilizasyon Ünitesi
Otomatik dezenfekte sistemi, fırçalı yada fırçasız yıkama modunda en üst kapağın iç yüzeyinden sisteme belirli aralıkta deterjan yada dezenfeksiyon dozajlayan sistemdir. Dozaj makinasının bir ucu temizlik sıvısına diğer ucu ise en kapakta bulunan girişe bağlıdır. Pano üzerinden, yıkama boyunca hangi aralıkta sıvı dozajlanacağı ve süre ayarlanabilmektedir.

TEKNİK DETAYLAR

Dezenfeksiyon Tankı Kapasitesi : 5 Lt.
Voltaj : 220 V
1/2" Dağıtım Kanalı

Vinçli Fırça Sistemi
Kapella’nın manuel fırçası çöp şutunun iç yüzeyini tamamen temizlemek üzere optimize edilmiştir.

10 cm boyutundaki çift katmanlı sert naylon fırçalar, iç yüzey temizliğini ve dayanıklılığı maksimum seviyede tutar.

Üst motor aksamı ile fırça arası sök tak özelliği ile değişime uygun tasarlanmıştır. Bakım veya temizlik için alt fırça aksamı sökülerek işlem sonrası tekrar montajlabilecek özelliktedir.

500mm - 600mm - 700mm - 800mm - 900m

Kontrol Panosu
Tüm sistemin bağlı olduğu elektronik devre sistemidir. Pano üzerinde tüm sistemde aktif, pasif ve yönergeler yer almaktadır.

Aktif çalışan sistemler YEŞİL renk ile pasif sistemler KIRMIZI renk ile ışıklandırılmıştır.

Yerel bazda servis ihtiyacı en aza indirgenerek, yerel çözümlere olanak sağlar. Arıza sıklığı daha düşüktür.

Herhangi bir elektrik servisi, pano talimatları ile tamir ve bakımını yapabilmektedir.

Tüm yangın ve elektrik yönetmeliklerinde yer alan güvenlik sistemleri pano içinde mevcuttur. Nem, sıcak, soğuk gibi hava koşullarından daha az etkilenerek uzun kullanım ömrüne sahiptir.

TEKNİK DETAYLAR

Açıklama PCB Merkezli PLC Merkezli
Bakım Anında Tüm Kapakları Kilitleme Evet Evet
İnterlock (her defasında bir kapak kullanımı) Evet Evet
Yangın ve Sıcaklık Alarmı Entegrasyonu Evet Evet
Ayrıştırma Bisorting/Trisorting Evet Evet
Kat Kullanımı Göstergesi Evet Evet
Seçili Kapak Erişim Kontrolü Hayır Evet
Kompaktör Kontrolü Evet Evet
Otomatik Fırça Kontrolü Evet Evet
Fan Kontrolü Evet Evet
Sterilizasyon Ünitesi Kontrolü Evet Evet

Yangın Damperi
Yangın dayanım sertifikalı yangın damperlerimiz 72°C sıcaklıkta erimekte ve sistemi kapatarak yangının üst katlara ulaşmasını önlemektedir.
•Yüksek sıcaklıklara dayanımlı, yüksek kalite galvaniz veya paslanmaz çelik malzeme kullanılarak üretilmektedir.
•Damper, gerilim kuvveti minimum 35N olan iki adet yay ile çalışır. Yaylar AISI301 paslanmaz yay çeliğinden imal edilmektedir.
Özel talebe göre elektrostatik boyama ile istenilen renkte sipariş verilebilir.

Havalandırma Fanı
Otomasyonlu ve Manuel sistemlerde Havalandırma Bacası mutlaka bulunmalı, baca içerisinde oluşan kirli gazlar ve koku cebri çekiş veya mekanik yolla çatıya ulaştırılmalıdır.

Her iki sistemde de kullanılabilen fan, havalandırma bacasının üst noktasında bulunur.

Fan isteğe bağlı olarak, sürekli, kapaklardan biri açılınca veya kapalı konumda iken kullanılabilir. Çalışma hızı yavaş, orta veya hızlı olmak üzere operatör tarafından belirlenir. Sistemlerimizde kullanılan fan sessiz ve titreşimsiz çalışmaktadır.

Havalandırma bacası ve fan ölçüsü 200mm’dir

Kat Destek Konsolu
Çöp şutunun etrafını saran 50mm x 5mm dairesel çerçeve, 40mm x 40 mm x 4 mm boyutlarında yan konsollar ve 40 mm x 40mm x 4 mm çapında kanal destekleri ile desteklenmektedir.

Antikorozif paslanmaz çelik çerçeve ses izolasyonu sağlamak ve korozyonu önlemek için 5mm lik kauçuk ile kaplanmaktadır. Her katta şafta açılan kat zemini ile şaft arka duvarına sabitlenerek, atık bacasının iç ve dış etkilerden korunmasını sağlar.

500mm - 600mm - 700mm - 800mm - 900mm

Süspansyonlu Yavaşlatma Dirseği
Çöp şutları, yapıların çöplerini bir merkezde toplayabilmek için dizayn edilmiştir. Çoğu çöp şutu, çöplerin direkt olarak kompaktör veya konteynera düşerek bunlara hasar vermesini önlemek amacıyla düşüş dirseği bulundurmaktadır.

Kapella mühendisleri, çöp düşüşünden doğacak herhangi bir hasarı önlemek amacı ile bağımsız süspansiyonlu bir düşüş dirseği geliştirdiler. Bu ürün hasarı önlemekle birlikte çöp düşüşünden doğacak istenmeyen sesleri engellemekte ve şutun ömrünü uzatmaktadır.

Süspansiyonlu dirseğin sağladığı 2 kat yavaşlatma özelliği ve çöp şutunun diğer kısımlarından bağımsız mekanik sistemi ile çarpma anındaki şoku absorbe etmekte ve şokun çöp şutunun diğer kısımlarına iletilmesini önlemektedir.

Darbe etkisini minimuma indirmek için dikey eksene paralel.
Dikey eksende 2 kat daha fazla soğurma özelliği.
Özel darbe ve ses emme ünitesi.
Bağımsız özel destek sistemi.

Kompaktör
Kapella kompaktör sistemi, çöp konteynerlarının bulunduğu yerin hacmine uygun olarak dikey veya yatay sıkıştırma prensibine dayanan, konteyner içerisinde %80 oranında sıkıştırma yaparak alan tasarrufu sağlar. İhtiyaçtan daha küçük çöp odaları için idealdir.

Basınç dengeli, Dış oval dişli tipi.
Çekiç eylemi ile sıkıştırma, Otomatik görev alarmlı.
Aksesuarlar;

Doluluk oranı sensörü.