İçeriğe geç

ATIK AYIRMA AMAÇLI BACA SİSTEMİ

ATIK AYIRMA AMAÇLI BACA SİSTEMİ (TSE K 569)

T.C. Cumhurbaşkanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık Projesi”, Sanayi Bakanlığı’nın “Geri Dönüşüm Eylem Planı” ve “Ambalaj Atığı Yönetmeliği” kapsamında, atık ayırma bacaları Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde yerini alarak uygulanmaya başlanmıştır.

Kapella Atık Ayırma markası ile dünyaya atık ayırma bacaları ihraç eden firmamız, yurtiçinde de Bakanlıklarımız, Üniversiteler ve TSE öncülüğünde çalışmalarına devam etmektedir. Bu kapsamda Nisan 2019 yılında yayınlanan TSEK 569 Kriteri ile sistem şartnamelerde yerini almıştır. Toplu Konut İdaresi kriter öncülüğünde projelerine şartnameli bir şekilde TSEK 569 u işlemiş olup Toki Atık Ayırma Bacası konusunda sistemlerimiz tüm konut ve benzeri projelerine uygundur.

Ayrıca bakınız Toplu Konut Referanslarımız

Otomasyonlu Çöp Şutu Kapağı (TSE K 569/2019 - Otomasyonlu Kapak)
Her defasında sadece bir kapağın açılmasına izin veren, kendi kendine kapanabilen ve bakım esnasında, elektrik kesintilerinde veya yangın sırasında tüm kapakları kilitleyen elektromekanik kilitleme ve otomasyon sistemine sahiptir.

EN 1634-1:2014 standardında 4 saat yangın dayanım belgesine sahip, gizli çift piston sayesinde kendi kendine kapanabilen ve tamamı paslanmaz çelik malzemeden üretilmiştir.

Kapak üzerinde 3 adet gösterge bulunmaktadır. Müsait, Meşgul ve Bakım. Ayrıca normal evsel atık dışında Geri Dönüşüm Atığı modu için Atık butonu bulunmaktadır. Çöp poşeti kanal içine değil kapak içinde bulunan tepsiye konarak, piston sayesinde kendi kendine kanal içine düşmektedir.

TSE K 569/2019 - Otomasyonlu Kapak

Her defasında sadece bir kapağın açılmasına izin veren, kendi kendine kapanabilen ve bakım esnasında, elektrik kesintilerinde veya yangın sırasında tüm kapakları kilitleyen elektromekanik kilitleme ve otomasyon sistemine sahip kapak

İkili atık ayırma seperatörü (Duo Sorter)
Atık ayrıştırmanın temelini ayrıştırma sistemleri oluşturmaktadır. Atık ayrıştırma sistemlerini geliştirmeyi ilke edinmiş olan firmamız bu amaçta kararlılıkla ilerlemektedir.
Evsel atık ve geri dönüşüm ayrılması için kullanılır. Merkez noktada klape bulunur. Kapaklardan yapılan tercih sonucu 1.8 sn tepki süresi ile sistem hazır hale gelir. Üst baca sistemi ile bağlantısı yoktur. Sisteme ses veya titreşim yollamaz. Kompaktör sistemi ile uyumludur.

Aksesuarlar;

  • Doluluk oranı sensörü.


TEKNİK DETAYLAR

Pozisyon Sayısı : 2
Pozisyon Değişim Süresi : 5 Sec
Montaj Türü : Ayaklı, Asma Tavan, Duvara Montaj
Kullanım Şekli : Electro-Hydraulic
Motor : 220V / 0,55 Kw / 1450 rpm
Hidrolik Kapasitesi : 2,5 Lt./min
Çalışma Basıncı : 100 Bar
Yağ Tankı Kapasitesi : 5 Lt.
Silindir Çapı : 32 mm
Standart Ölçüler : 700x1350x1450mm
Kriterde Seperatör Tanımı

TSE K 569/2019 - Madde 3.10 Atık Ayırma Sistemi

Kapakta yapılan seçime göre bacadan çıkan atıkların uygun atık toplama kabına yönlendirilmesini sağlayan düzenek

Üçlü atık ayırma seperatörü,(TRI-Sorter)
Atık ayrıştırmanın temelini ayrıştırma sistemleri oluşturmaktadır. Atık ayrıştırma sistemlerini geliştirmeyi ilke edinmiş olan firmamız bu amaçta kararlılıkla ilerlemektedir.
Evsel atık, geri dönüşüm ve 3. tür atıkların ayrılması için kullanılır. Merkez noktada 2 klape bulunur. Kapaklardan yapılan tercih sonucu 1.8 sn-2.2 sn tepki süresi ile sistem hazır hale gelir. Üst baca sistemi ile bağlantısı yoktur. Sisteme ses veya titreşim yollamaz. Kompaktör sistemi ile uyumludur.

Aksesuarlar;

  • Doluluk oranı sensörü.


TEKNİK DETAYLAR

Pozisyon Sayısı : 3
Pozisyon Değişim Süresi : 5 Sec
Montaj Türü : Free standing, ceiling suspended, wall mounted
Kullanım Şekli : Electro-Hydraulic
Motor : 220V / 0,55 Kw / 1450 rpm
Hidrolik Kapasitesi : 2,5 Lt./min
Çalışma Basıncı : 100 Bar
Yağ Tankı Kapasitesi : 5 Lt.
Silindir Çapı : 32 mm
Standart Ölçüler : 700x2000x1450mm

DEZENFEKSİYON SİSTEMİ
Otomatik dezenfekte sistemi, fırçalı yada fırçasız yıkama modunda en üst kapağın iç yüzeyinden sisteme belirli aralıkta detarjan yada dezenfeksiyon dozajlayan sistemdir. Dozaj makinasının bir ucu temizlik sıvısına diğer ucu ise en kapakta bulunan girişe bağlıdır. Pano üzerinden, yıkama boyunca hangi aralıkta sıvı dozajlanacağı ve süre ayarlanabilmektedir.

Vinçli Fırça Sistemi
Kapella’nın manuel fırçası çöp şutunun iç yüzeyini tamamen temizlemek üzere optimize edilmiştir. 10 cm boyutundaki çift katmanlı sert naylon fırçalar, iç yüzey temizliğini ve dayanıklılığı maksimum seviyede tutar.

- 500mm - 600mm - 700mm - 800mm - 900mm

Kriterde Yıkama Sistemi Tanımı

TSE K 569/2019 - Madde 4.4 Yıkama Sistemi

Atık ayırma baca sisteminin temizlenmesi ve dezenfeksiyonunda kullanmak amacıyla fırçalı bir yıkama sistemi bulunmalıdır. Sistemin en üst noktasında, otomasyona bağlı, atık ayırma bacasının tüm iç çeperine temas edecek şekilde fırça sistemi bulunmalıdır (Şekil 2). Ana panodan yıkama düğmesine basıldığı zaman, kapaklar otomatik olarak kilitlenmeli, yıkama nozullarından atık ayırma bacasının iç çeperine dezenfeksiyon sıvısı ve su püskürtülmelidir. Bu esnada fırça, motor ve halat yardımıyla bacanın iç yüzeyine temas ederek aşağıya kadar inmeli, tekrar en üst noktaya kadar çıkmalı ve durmalıdır. Sistemin en üst noktasına koyulacak hareket sistemli sensör, yıkamayı bitirmeli ve ana panoya atık ayırma baca sisteminin yeniden çalışması için komut vermelidir. Binalarda yangın hattı bulunmaması durumunda her katta yıkama sıvısı püskürten bir sistem olmalıdır. Binalarda yangın hattı olması durumunda bir katta yıkama, bir katta yangın sprinkleri olmalıdır.

Otomasyon Elektromekanik Panosu
Tüm sistemin bağlı olduğu elektronik devre sistemidir. Pano üzerinde tüm sistemde aktif, pasif ve yönergeler yer almaktadır.

Aktif çalışan sistemler YEŞİL renk ile pasif sistemler KIRMIZI renk ile ışıklandırılmıştır.

Yerel bazda servis ihtiyacı en aza indirgenerek, yerel çözümlere olanak sağlar. Arıza sıklığı daha düşüktür.

Herhangi bir elektrik servisi, pano talimatları ile tamir ve bakımını yapabilmektedir.

Tüm yangın ve elektrik yönetmeliklerinde yer alan güvenlik sistemleri pano içinde mevcuttur. Nem, sıcak, soğuk gibi hava koşullarından daha az etkilenerek uzun kullanım ömrüne sahiptir.

TEKNİK DETAYLAR

Açıklama  /PCB Merkezli  / PLC Merkezli
Bakım Anında Tüm Kapakları Kilitleme Evet Evet
İnterlock (her defasında bir kapak kullanımı) Evet Evet
Yangın ve Sıcaklık Alarmı Entegrasyonu Evet Evet
Ayrıştırma Bisorting/Trisorting Evet Evet
Kat Kullanımı Göstergesi Evet Evet
Seçili Kapak Erişim Kontrolü Hayır Evet
Kompaktör Kontrolü Evet Evet
Otomatik Fırça Kontrolü Evet Evet
Fan Kontrolü Evet Evet
Sterilizasyon Ünitesi Kontrolü Evet Evet
Kriterde Kontrol Panosu

TSE K 569/2019 - Madde 4.14 Kontrol Tablosu

Kontrol tablosu IP 65 koruma sınıfına sahip olmalıdır. Kapalı olmayan tipteki donanımlar TS EN 6067024'e uygun mahfaza (tablo/pano) içine konulmalıdır. Bu mahfaza, TS HD 60364-5-54'e uygun olarak seçilen topraklama iletkeni ile binanın ana topraklama bağlantısına bağlanmak suretiyle topraklanması sağlanmalıdır. Genel ayırma, anahtarlama, kontrol ve izleme ile ilgili işlevleri yerine getirmek için sağlanan cihazların (yangın riskine karşı koruma sağlayan cihazlar, aşırı akım koruma cihazları, artık akım cihazları, devre kesiciler kontaktörler vb.) seçimi ve montajı TS HD 60364-5-53'e göre yapılmalıdır. Donanımın montajı, kablolama ve donanım arasındaki bağlantılar, donanımın öngörülen kullanımından kaynaklanan aşırı zorlama ve gerginliğe maruz kalmayacak şekilde imalatçının talimatlarına uygun olarak yapılmalıdır.

Yangın Damperi
UL sertifikalı yangın damperlerimiz 72°C sıcaklıkta erimekte ve sistemi kapatarak yangının üst katlara ulaşmasını önlemektedir.
Yüksek sıcaklıklara dayanımlı, yüksek kalite galvaniz veya paslanmaz çelik malzeme kullanılarak üretilmektedir.
Damper, gerilim kuvveti minimum 35N olan iki adet yay ile çalışır. Yaylar AISI301 paslanmaz yay çeliğinden imal edilmektedir.
Yüksek kalitede 1.2mm galvaniz çelikten imal edilmektedir. Özel talebe göre elektrostatik boyama ile istenilen renkte sipariş verilebilir.

Kriterde Yangın Damperi

TSE K 569/2019 - Madde 4.11 Yangın Kapağı

Yangın kapağı, sıcaklığın 72 °C’un üzerine çıktığında yangının katlara ulaşmasını engellemek amacıyla otomatik olarak kapanmalıdır. Yangın kapağı, TS EN 1634-1+A1’e göre denendiğinde en az 90 dakika yangına dayanımlı olmalıdır

Havalandırma Fanı
Otomasyonlu ve Manuel sistemlerde Havalandırma Bacası mutlaka bulunmalı, baca içerisinde oluşan kirli gazlar ve koku cebri çekiş veya mekanik yolla çatıya ulaştırılmalıdır.

Her iki sistemde de kullanılabilen fan, havalandırma bacasının üst noktasında bulunur.

Fan isteğe bağlı olarak, sürekli, kapaklardan biri açılınca veya kapalı konumda iken kullanılabilir. Çalışma hızı yavaş, orta veya hızlı olmak üzere operatör tarafından belirlenir. Sistemlerimizde kullanılan fan sessiz ve titreşimsiz çalışmaktadır.

Havalandırma bacası ve fan ölçüsü 200mm’dir.

TSE K 569/2019 - Madde 4.3 Havalandırma BacasıKriterde Havalandırma Fanı

4.1’de listelenen malzemelerin birinden yapılmış olmalıdır. Havalandırma bacası ve kullanılan fan çapı en az 200 mm olmalıdır. Fan, TS EN 60079-0’deki gerekliliklere uygun olmalıdır.

Yavaşlatma Dirseği
Çöp şutları, yapıların çöplerini bir merkezde toplayabilmek için dizayn edilmiştir. Çoğu çöp şutu, çöplerin direkt olarak kompaktör veya konteynera düşerek bunlara hasar vermesini önlemek amacıyla düşüş dirseği bulundurmaktadır.

Kapella mühendisleri, çöp düşüşünden doğacak herhangi bir hasarı önlemek amacı ile bağımsız süspansiyonlu bir düşüş dirseği geliştirdiler. Bu ürün hasarı önlemekle birlikte çöp düşüşünden doğacak istenmeyen sesleri engellemekte ve şutun ömrünü uzatmaktadır.

Süspansiyonlu dirseğin sağladığı 2 kat yavaşlatma özelliği ve çöp şutunun diğer kısımlarından bağımsız mekanik sistemi ile çarpma anındaki şoku absorbe etmekte ve şokun çöp şutunun diğer kısımlarına iletilmesini önlemektedir.

  • Darbe etkisini minimuma indirmek için dikey eksene paralel.
  • Dikey eksende 2 kat daha fazla soğurma özelliği.
  • Özel darbe ve ses emme ünitesi.
  • Bağımsız özel destek sistemi.


Kriterde Yavaşlatma Dirseği

TSE K 569/2019 - Madde 4.9 Yavaşlatma Dirseği

Yavaşlatma dirseğinin bulunması halinde sisteme ses ve titreşim iletmemesi amacıyla üst sistemden bağımsız olmalı, en az 1,5 mm et kalınlığına sahip 4.1’de listelenen malzemelerin birinden yapılmış olmalıdır. Atıkların oluşturacağı darbelere karşı dayanıklı olması için alt tarafından bir destekle desteklenmiş olmalıdır. Atıkların birikmesini engellemek amacıyla yavaşlatma dirseğinin yatayla eğimi en az 45 derece olmalıdır. Atık ayırma bacasının yüksekliği 60 metreden daha yüksek olması halinde yavaşlatma dirseği süspansiyonlu olmalıdır.

Boğazlı Modül
Çöp bacasını kapaklar ile katlara ulaştıran modüldür. Kapaklar boğazlı modüle monte edilir. Boğazlı modül altı sistem özelliklerine göre dizayn edilmiş belirli açısı sayesinde çöplerin kapaktan kanala kolayca atılmasını sağlar.

Boğazlı modül ağzı 180mm uzunluğundadır. Boğazın üst kısmında sprinkler ve yıkama nozulu bağlantısı için 1/2" manşon bulunur.

Çöp şutunun dış yüzeyi, şut içerisine düşen çöplerden kaynaklanan istenmeyen sesleri gidermek için 1.7 kg/m² oranında ve 2 mm kalınlığında ses yalıtım malzemesi ile kaplanır.

TEKNİK DETAYLAR

TS 2166 Standardına göre 304 Kalite Paslanmaz Çelik.

Subazlı, çevre dostu ses yalıtım malzemesi.

Mükemmel akustik özellikler

Sıcaklık Dayanımı : +120°C, +160°C / 1 saat

Kriterde Boğazlı Modül

TSE K 569/2019 - Madde 4.2 Boşaltma Bölgesi

4.1’de listelenen malzemelerin birinden yapılmış olmalıdır. Boşaltma bölmesinin kapağının alt kenarının zeminden yüksekliği 900 mm ± 50 mm olmalıdır.

Kat Destek Konsolu
Çöp şutunun etrafını saran 50mm x 5mm dairesel çerçeve, 40mm x 40 mm x 4 mm boyutlarında yan konsollar ve 40 mm x 40mm x 4 mm çapında kanal destekleri ile desteklenmektedir.

Antikorozif paslanmaz çelik çerçeve ses izolasyonu sağlamak ve korozyonu önlemek için 5mm lik kauçuk ile kaplanmaktadır. Her katta şafta açılan kat zemini ile şaft arka duvarına sabitlenerek, atık bacasının iç ve dış etkilerden korunmasını sağlar.

500mm - 600mm - 700mm - 800mm - 900mm

TSE K 569/2019 - Madde 4.7 Tanımı

Kat Destek Konsolu

Kat destek konsolu en az 4 mm et kalınlığına sahip TS EN 10279 a uygun sıcak haddelenmiş çelik profilden yapılmış olmalıdır. Kat destek konsolunun çapı atık ayırma bacasına uygun olmalıdır. Atıklar atılırken darbe ve sesi sönümlemesi için konsolların atık ayırma bacası ile temas ettiği yüzeylere kauçuk esaslı contalama yapılmalıdır.