İçeriğe geç

ÇÖP ŞUTU NEDİR AVANTAJLARI NELERDİR?

Son yıllarda inşaat sektöründe adına sıkça rastlanan çöp şutu, gelecekte de artık herkesin bildiği ve kullandığı bir sistem haline gelecektir. Yakın gelecekte artık tüm yapılarda mecburi hale gelecek ve SIFIR ATIK hareketi başlangıç noktası olarak anılacaktır. Peki bu kadar geniş bir yelpazeye sahip bu sistem nelerden oluşur, hangi yapılara uygulanır? avantajları nelerdir?

Çöp Şutu Nedir?

Çöp Şutu, yapıda oluşan çöplerin, bir kanal ve bağlı olduğu kapak vasıtası ile belirlenen çöp odasına ulaştırılmasını sağlayan sistemin adıdır. Standart ve kritelerde yer aldığı gibi malzeme olarak 304 kalite paslanmaz çelik kullanılır. Sistem yapının ortak mahallerinde yer alır ve kişinin çöpünü, kendine sunulan bir kapak vasıtasıyla bulunduğu kattan atmasını sağlar.

Çöp Şutu Sistemi bileşenleri

Bazı projelerde Bina Yönetim Sistemi ile bile entegre çalışabilen çok geniş çaplı bir yelpazeye sahiptir. Ama basitçe incelemek gerekirse;

  • Düz Boru
  • Boğazlı Modül
  • Düşüş Dirseği
  • Yangın Damperi
  • Kapak
  • Havalandırma

olarak sıralayabiliriz.

Çöp Şutu Avantajları Nelerdir?

Mevcut yapılarda çöpler ya kişiler tarafından sokaktaki konteynıra yada görevliler tarafından katlardan toplanarak binadan uzaklaştırılmaktadır.

Görevlilerin bu işe bir mesai harcaması, bu sürede asansörü meşgul etmesi, çöp poşetlerinden çıkan kokunun binaya yayılması gibi dezavavantajlar mümkündür. Çöp Şutu ile tüm bu uğraşlar 4/1 e indirgenerek çöpler katlardan direk çöp odasına inerek, görevlinin bodrumdan direk dışarı çıkarmasını sağlamaktadır.

Paslanmaz çelik dışına sarılan taş yünü izolasyon ve ya özel sıvı boya izolasyon ile çöplerin metal yüzeye vurarak çıkaracağı ses sönümlenebilmektedir.

Yine sabitleme konsolları ile betonarme yapıya yapılan montajda kauçuk kullanılarak, oluşacak seslerin beton yapıya geçisi engellenmektedir.

İnceleyiniz - Uygulama Detaylarımız